İkinci Dil Eğitimine Neden Erken Yaşta Başlamalıyız?


Günümüzde birden çok yabancı dil öğrenmek ve bu dili doğru ve akıcı bir şekilde konuşmak hayatın çeşitli alanlarında neredeyse olmazsa olmaz kural haline gelmiş durumdadır.

Dünyanın her tarafında milyonlarca insan bir yabancı dil öğrenmek için büyük oranda maddi güç ve vakit harcamaktadır.Yabancı dil öğrenmek için gösterilen bu büyük çabaya rağmen, alınan netice tatmin edici olmaktan uzak olup, harcanan çaba ve zamanın boşa gittiği düşünülmektedir. Bu tarz tatmin edici sonuçlar alınamamasının pek çok sebebi vardır. En önemli neden olarak karşımıza, dil eğitiminde kritik dönem olan 0-6 yaşın atlanması çıkmaktadır. İnsanlar yabancı dil ile ancak bu kritik dönemden (0-6 yaş) sonra karşılaştıkları için söz konusu dili istenilen düzeyde öğrenmek onlar için oldukça zor olmaktadır. Bugüne kadar yapılan birçok araştırma , ikinci dile başlama yaşının , söz konusu dili öğrenmede en belirleyici etkenlerin başında geldiğini göstermiştir.

Çocuklar için 0-6 yaş arası dönem yabancı dil öğrenme açısından hayati öneme sahiptir. 5 yaşına kadar çocukların beynindeki nörofizyolojik mekanizma çok hareketlidir. Çünkü çocukların bu yaşlar arasında duydukları ve gördükleri her şeyi sünger gibi emen bir beyinleri vardır. Çocuklar duyduklarını adeta bir kasete kaydedercesine beyinlerine kaydetmektedir. 5 yaşından sonraki dönemde bu mekanizma özelliğini kaybetmektedir. Kayıt özelliği sona ermeden önceki dönemde çocuklar bir dili daha hızlı öğrenmekte ve daha akıcı bir bir şekilde konuşabilmektedirler. 

Anaokulu öğrencileri yabancı dili en rahat ve mükemmel bir şekilde öğrenebilecekleri yaştadırlar. Yapılan biyolojik kaynaklı araştırmalar beynin erken yaşlarda çok hızlı geliştiğini ve 7 yaşına kadar bu gelişimin devam ettiğini, bu nedenle yabancı dil eğitiminin beyin gelişimini tamamlamadan önce başlaması gerektiğini belirtiyorlar. Beyin gelişimini tamamladıktan sonra yabancı dil eğitimi başlarsa, cümle kurmada hatalar ve telaffuzdaki yanlışlıklar ömür boyu devam etmektedir. 

© 2012 elifanaokulu.com , Tüm Hakları Saklıdır.

          twiter
         
          facebook
Konseptika